Inowrocław to miasto z ponad 135-letnią tradycją uzdrowiskową, jedno z dwóch największych polskich uzdrowisk nizinnych. Miasto to ze wszech miar przyjazne dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów. Klimat Inowrocławia tworzy przede wszystkim jego uzdrowisko z pięknym, rozbudowanym i zmodernizowanym, ok. 85-hektarowym parkiem i drugą co do wielkości w Polsce tężnią solankową, jedyną tego rodzaju budowlą o kształcie wieloboku. Zachwycają jej bajeczne kolory iluminacyjnego oświetlenia, jedyne tego typu w Europie. W Parku Uzdrowiskowym urzekają malownicze kompozycje dywanów kwiatowych, a w klimat "afrykański" wprowadzają palmy ustawiane tam w sezonie wiosenno-jesiennym. W centrum miasta, na Rynku, w rytm muzyki zachwyca fontanna, mieniąca ciepłą paletą barw.
Park Solankowy
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Inowrocławiu jest około 85 hektarowy Park Uzdrowiskowy, potocznie nazywany Solankami. Mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe, sanatoria, tężnia, Termalny Basen Solankowy, Pijalnia Wód Mineralnych z palmiarnią i tereny rekreacyjne, w tym między innymi: korty tenisowe, park linowy, siłownia terenowa dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci oraz minigolf. Ulubionym miejsce spacerowiczów są Ogrody Papieskie stylem nawiązujące do ogrodów Watykańskich. Innym fragmentem Parku Solankowego, który jest godny polecenia i zwiedzenia, są nowe Solanki. Warto zajrzeć do ogrodu zapachów i kolorów, pospacerować wygodnymi alejkami wśród nowo nasadzonych drzew i krzewów lub skorzystać ze ścieżek dla rowerów. Przy pięknej pogodzie można opalać się na plaży przy stawku lub ... grillować w specjalnie do tego przygotowanym miejscu.
W kwietniu 2013 roku Inowrocław wzbogacił się o kolejną ciekawa atrakcję turystyczną. W uzdrowiskowej części miasta, w Parku Solankowym, tuż przy Ogrodach Papieskich wybudowano pijalnię wód mineralnych z palmiarnią. To miejsce szczególne, służące rekreacji całych rodzin. Podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne, degustować inowrocławskie wody mineralne, a także zwiedzać ciekawie zaaranżowaną chatę kujawską.
Tężnia Uzdrowiskowa
Inowrocław leży na potężnym wysadzie solnym, który miał ogromny wpływ na rozwój miasta. Na głębokości od 4500 do około 6000m pod Równiną Inowrocławską zalega sól, będąca pozostałością istniejącego tu przed 210 mln lat Morza Cechsztyńskiego. W 1875 powstało uzdrowisko, w którym do dziś wykorzystuje się miejscowe bogactwa naturalne: sól i solankę.
Mieszkańcy miasta, kuracjusze oraz turyści mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw tężni uzdrowiskowej, w której do celów leczniczych stosuje się solankę. Spacer w pobliżu tężni należy traktować jak zabieg leczniczy, może też być przyjemnością, gdyż wszędzie wokół jest piękna roślinność.
Tężnię uzdrowiskową oddano do użytku we wrześniu 2001 roku. To inhalatorium solankowe, które przyciąga nie tylko walorami leczniczymi lecz także oryginalnością konstrukcji. Działanie tężni jest bardzo proste: solanka jest pompowana na najwyższy poziom budowli, po czym swobodnie spływa po gałązkach tarniny ulegając przy tym odparowaniu. Dzięki temu powietrze wokół tężni nasycone jest jodem i mikroelementami, powstającymi wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza. Wytworzony w ten sposób aerozol służy profilaktyce i wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry, obniża poziom ciśnienia tętniczego. Inowrocławska tężnia uzdrowiskowa jest drugą co do wielkości w Polsce, a w całej Europie tężni jest tylko kilkanaście.
Inowrocław jest miastem pełnym uroku. Znaleźć tu można liczne miejsca z ciekawą zabudową architektoniczną, obiekty sakralne oraz wiele miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Miłym dodatkiem do rekreacji są liczne kulturalne przedsięwzięcia - koncerty, wystawy i imprezy plenerowe. Ale Inowrocław to także doskonałe zaplecze dla miłośników aktywnego spędzania czasu. W atrakcyjnej i bogatej ofercie sportowo-rozrywkowo-turystycznej każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno starsi, jak i młodsi nasi goście. Po skorzystaniu chociażby z parku linowego, 13-metrowej ścianki wspinaczkowej, Aqua Parku czy terenowej siłowni, warto zwiedzić piękne zabytki, odwiedzić stałą wystawę solnictwa, oddającą klimat nieistniejącej już kopalni soli, a także wyjątkowe miejsce w Polsce – Instytut Prymasa Józefa Glempa, z osobistymi pamiątkami podarowanymi Inowrocławiowi przez Prymasa. Warto zobaczyć tu gabinet kard. Józefa Glempa, liczne jego wydawnictwa, ekspozycję ukazującą jego dzieciństwo, studia, czasy kapłańskiej posługi i podróże.
W Inowrocławiu można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi o każdej porze roku i dnia. Miasto jest świetną bazą wypadową do równie urokliwych zakątków regionu. Inowrocław to miejsce wyjątkowe, przyjazne i bezpieczne.