Strona główna Portal Aktualności
portal
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
5
Portal - Ważne dla mieszkańców
Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu
PDF
DRUKUJ
grafika

ul. J. Kilińskiego 16

88-100 Inowrocław

tel. 52 357 58 67

tel./fax 52 357 52 13

ul. Kasztelańska 22

tel. 52 353 02 14

e-mail:

http://www.kck.inowroclaw.pl

Dyrektor: Grażyna Ozorowska


 

KCK jest organizatorem i współorganizatorem wielu interesujących imprez kulturalnych. Do najważniejszych należą:

- "Inowrocławska Noc Solannowa", czyli koncert Grzegorza Turnaua i przyjaciół z Inowrocławską Orkiestrą Kameralną "Pro Arte"

Otwarty Puchar Polski w Tańcu Nowoczesnym

- Turniej Tańca Nowoczesnego dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących

- Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych

Dni Inowrocławia

- cykl koncertów letnich w Parku Solankowym pod nazwą "Inowrocławskie Lato Muzyczne"
Inowrocławska Gala Operowo-Operetkowa

- Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Wiosna w Solankach"

- Inowrocławskie Spotkania Artystyczne, w tym : Biesiada Poetycka, Turniej Jednego Wiersza, Musicorama, Plastikon

- Dziecięcy Festiwal Piosenki "Pokażemy co umiemy"

- Ino-Rock Festival

- Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych "Arlekinada"

- Imieniny Inowrocławia

 

Przy KCK co roku działa Sztab Miejski Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


 

W strukturze KCK funkcjonuje Instytut Prymasa Józefa Glempa oraz działają następujące sekcje: muzyczna, wokalna ("Violinki"), plastyczna (przedszkole dla dzieci), teatralna (Inowrocławski Teatr Otwarty ITO), taneczna ("Idenki"), tańca nowoczesnego ("Szag", "Szag Junior"), modelarska, fotograficzna i studio nagrań.

 

KCK prowadzi także Galerię Miejską, w której odbywają się cykliczne wernisaże wystaw twórców profesjonalnych oraz Galerię w Ratuszu, kustoszem obu galerii jest inowrocławska artystka Danuta Nawrocka. 

 

KCK udostępnia pomieszczenia na spotkania klubowe inowrocławskim organizacjom kulturalnym i społecznym, a także zespołom muzycznym, które można zaliczyć do profesjonalnych lub półprofesjonalnych.

  

Kujawskie Centrum Kultury ma w administracji Teatr Miejski, który mieści się przy placu Klasztornym 2 i ma: 372 miejsca siedzące (324 w sali głównej i 48 na balkonie) oraz 7 garderób dla artystów. Teatr jest wyposażony w profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie oraz mechanikę sceny.  Budynek teatru jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

 

Fot. Beata Zarzycka

 

W grudniu 2009 r. KCK rozszerzyło działalność o Instytut Prymasa Józefa Glempa. Celem instytutu jest promocja duchowej kultury Kujaw na tle życia i pamiątek kard. Józefa Glempa. W pomieszczeniach przy pl. Klasztornym zorganizowano wystawę poświęconą życiu i działalności kard. Glempa, od 1981 r. Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia.

 

W styczniu 2011 r. otwarto stałą wystawę solnictwa w pomieszczeniach przy pl. Klasztornym 2. Wystawa solnictwa składa się z kilku odtworzonych pomieszczeń kopalni, takich jak: chodnik z wagonikami i drabiną porośniętą naciekami solnymi, warzelnia, szatnia górnicza, kaplica z krzyżem wykutym w soli, solnymi żyrandolami i kopią obrazu św. Barbary, który znajdował się w inowrocławskiej kopalni. W kompleksie pomieszczeń znajduje się również sala przedstawiająca historię solnictwa (tablice z opisami, mapy, replika naczyń glinianych, znaleziska archeologiczne), sala komputerowa (z możliwością przeglądania filmów z inowrocławskiej kopalni) w części poświęcona górniczej orkiestrze dętej (z ekspozycją zdjęć, nagrań i kolekcją instrumentów), sala ekspozycyjna (narzędzia górnicze, medale, stroje górnicze) i sala multimedialna, dostosowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

 

Fot. Beata Zarzycka

 

Ekspozycja otwarta w 2011 roku, prezentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych od lat 70. XX wieku przez Zespół Badań Kujaw UAM pod kierunkiem prof. dr hab. Aleksandry Cofta-Broniewskiej, Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia. Na wystawie prezentowane są cenne znaleziska z terenu Inowrocławia i okolic (m.in. z Kruszy Zamkowej, Gąsek i Karczyna).

 

Od września 2011 r. w strukturze KCK działa stała wystawa archeologiczna "Askaukalis Inowrocław". Wystawa zajmuje oficynę budynku przy ul. Kasztelańskiej, posadowionym na murze obronnym, opasującym miasto w średniowieczu. Najstarsze zabytki, pochodzące z okresu neolitu (4,3 tys. p.n.e – 1,9 tys. p.n.e.) eksponowane na wystawie to: naczynia kultury pucharów lejkowatych (4 tys. – 2,5 tys. p.n.e.) oraz kultury amfor kulistych (3 tys. – 1,7 tys. p.n.e.), a także przedmioty dokumentujące początki brązownictwa na Kujawach. Sporo miejsca poświęcono historii regionu, szlaku bursztynowego i Askaukalis. Na wystawie znajdują się interesujące i cenne zabytki, w tym łyżwy i płozy z kości, grzebienie z poroża, przęśliki tkackie, srebrne monety rzymskie (I/II wiek n.e.), antropozoomorficzna zapinka celtycka (II wiek p.n.e.), jak również drewniana stępa do produkcji kaszy, będąca najstarszym zachowanym zabytkiem tego typu w „barbarzyńskiej” części Europy.

 

Fot. Beata Zarzycka

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |